PORTALE PARTNERÓW

Elewacja domu – czyli jak zrobić bonie

0 Comments

Od lat bonie to znane elementy dekoracji fasad, jednakże postęp technologii sprawił, że aktualnie wykonywane są inaczej niż kiedyś. Zobacz, jak zrobić boniowanie, by elewacja domu stała się atrakcyjna.

Kiedyś podziały na elewacji, czyli dzisiejsze bonie, powstawały dzięki dekoracyjnej obróbce krawędzi kamiennych okładzin. W niektórych domach boniowanie robiono w grubej warstwie tynku. Tradycyjny tynk ma grubość 1,5 cm i podział elewacji można zrobić na wiele sposobów, np. metoda rowkowania, korzystając z szablonu, który przeciąga się po prowadnicach zamontowanych do ściany po uprzednim wykonaniu tynku, czy użycie listew z drewna lub PCV i wypełnienie pól między nimi zaprawa. Te sposoby stosowane są już bardzo rzadko, gdyż nie sprawdzają się na stosowanych obecnie tynkach cienkowarstwowych.

Boniowanie elewacji – różne sposoby

Żeby osiągnąć efekt głębokich bonii na elewacji z tynkiem cienkowarstwowym, należy uformować je w izolacji. Najczęściej wycinane są w materiale ociepleniowym lub kształtowane poprzez naklejanie odpowiednio przyciętych cienkich warstw izolacji na warstwę podstawą. Brzegi oraz wnętrze otrzymanych bruzd muszą być wyrównane i wzmocnione, w innym razie będą nierówne i nieestetyczne.
Gotowe bonie to specjalne kształtki je imitujące, np. listwy bella plast elewacyjne PCV do boniowania. Są one równe i powtarzalne. Ich montaż jest bardzo prosty. Bonie PCV stosuje się zarówno do elewacji na styropianie jak i na wełnie mineralnej. W przypadku montażu na styropianie najlepiej jest wypalić specjalną wypalarką rowki o odpowiedniej szerokości.

 

Zadzwoń:
+48 602 394 368

Zobacz stronę:
https://www.piankisklep.pl/pl/promotions
listwy bella plast

Dojazd:

Tagi: